členkové čižmy Laura Biagiotti

Ako si uskladniť topánky po zime, aby boli o rok ako nové?

Zima sa pomaly končí a kabáty, bundy a hrubé svetre konečne vystriedame za sukne, jemnejšie nohavice a v lete za ľahučké šaty. Zmena sa deje nielen v šatníku, ale i v prípade našich topánok. Ako teda uskladniť topánky po zime, aby sme ich opäť mohli nosiť?

Uskladnenie topánok je často obrovským problémom a práve nesprávne skladovanie topánok skracuje ich životnosť až o polovicu. Ak sa chcete vyhnúť poškodeniu svojich obľúbených čižiem, pripravili sme si pre Vás niekoľko tipov, ktoré vám umožnia udržať topánky v dobrom stave. 

1. Čistenie

Pred samotným uskladnením topánky najskôr očistíme a vydezinfikujeme. V čistení sa spoľahnite na prostriedky určené na starostlivosť o topánky. Škvrny, odreniny a podobné nevzhľadné problémy najlepšie odstránite s pomocou čistiacich pien. Na dezinfekciu skvelo poslúži dezinfekčný sprej. Prach a malé nečistoty zas skvelo odstránite i s pomocou navlhčenej handričky z jemného materiálu. 

V žiadnom prípade neexperimentujte. Na topánkach môžu vzniknúť škody a trvalé poškodenia, ktoré sa vám už nikdy nepodarí odstrániť

2. Nehádžte topánky na jednu kopu 

Je to chyba, ktorej sa dopúšťa mnoho z nás. Topánky rozhodne nehádžte na jednu hromadu niekde do kúta. Každý pár potrebuje svoj samostatný priestor. Ak ich uskladňujete nesprávnym spôsobom dochádza k odieraniu, poškodeniu materiálu a v neposlednom rade i k preniknutiu nečistôt z podrážok jedného páru do vnútra iného páru. Za topánky ste zaplatili, starajte sa o svoju investíciu. 

3. Papierové krabice alebo úložné boxy

Najlepšou voľbou, ako uskladniť topánky je vložiť ich do krabíc, v ktorých boli kúpené. Tak to robím aj ja. Alebo môžete využiť úložné boxy. Drôteným stojanom by som sa tiež vyhla, pretože rovnako ako v prípade nevzhľadnej kopy, i pri stojane dochádza k prenikaniu nečistôt z podrážok topánok. 

Ak dávate prednosť boxom na topánky dbajte na to, aby boli dostatočne priedušné. Dobrou voľbou je tiež vložiť vrecká s guličkami na pohlcovanie vlhkosti do Vašich boxov a vrecúška s levanduľou, ktorá spôsobí neutralizáciu nepríjemných pachov. 

4. Správne vložky na udržanie tvaru topánok

Podľa odborníkov by sme mali používať drevené vložky na udržanie správneho tvaru topánok vždy, keď sa daný pár nechystáme nosiť dlhšie ako týždeň. Elegantné drevené vložky (dnes je možné zakúpiť ich aj v plastovom prevedení, ktoré je o poznanie lacnejšie) vám umožnia zachovať tvar obuvi počas dlhého obdobia.

Pri drevených vložkách je však potrebné zamerať sa, aby ste kúpili správnu veľkosť, lebo inak dôjde k roztiahnutiu topánok a zmene veľkosti. Predtým, ako vložíte drevené držiaky dovnútra, nechajte topánky minimálne jeden deň odpočívať (nenoste ich). Drevená vložka by totiž mohla zachytiť vlhkosť z topánok a došlo by k znehodnoteniu celého modelu.

Možnosťou, ako pomôcť topánkam udržať svoj tvar je i použitie papiera a polystyrénovej vložky na udržanie tvaru, ktorá je súčasťou balenia topánok. Práve túto možnosť využívam aj ja. Je o poznanie výhodnejšia a hlavne jednoduchšia. Stačí si odložiť krabicu so všetkým, čo obsahovalo balenie. Môžete použiť aj iný papier, dôležité je, aby bol bez obsahu kyselín a určite sa vyhnite sa použitiu novinového papiera, pretože môžete poškodiť farbu topánok. 

Správne skladovanie topánok nie je nič zložité. Zamerajte sa na správne vyčistenie, voľbu vhodných organizérov a s pomocou niekoľkých trikov udržíte svoje topánky v dobrom stave po dlhý čas.