ako usporiadať šatník, efektívne tipy

15 praktických tipov, ako jednoducho a efektívne zorganizovať váš šatník

Aj do vás vštepovali rodičia, že oblečenie vo vašej skrini musí byť uložené úhľadne, pretože váš šatník je vaša vizitka? Kedysi to bolo jednoduchšie, pretože ste nepotrebovali toľko rôznych kúskov, ako je tomu dnes. Svet ovládla rýchla móda a práve ju môžete pokojne označiť za vinníka neporiadku vo vašom šatníku. Tak či onak, v konečnom dôsledku ostáva na vás tá nemilá povinnosť urobiť v skrini poriadok a nastoliť v ňom nejakú organizovanosť.

Organizácia šatníka sa môže javiť ako zložitá, pretože neexistuje univerzálne riešenie, ktoré by vyhovovalo každému. Aj keď môže byť lákavé hodiť všetko na ramienka, rôzne typy odevov vyžadujú rôzne spôsoby skladovania pre čo najefektívnejšie využitie dostupného priestoru. Zozbierali sme pre vás niekoľko tipov, ako na organizovaný šatník, ktorými sa môžete inšpirovať.

Prečo zorganizovať šatník?

Nechce sa vám do toho? Ani sa niet čo čudovať, pretože na dôkladnú “očistu” šatníkovej skrine si potrebujete vyhradiť niekoľko hodín. Upratovanie a organizácia šatníka však prináša nespochybniteľné benefity, ktoré vám v mnohých ohľadoch uľahčia život.

Prečo by ste si mali usporiadať šatník? Dôvodov je veľa, napríklad:

 • Zjednodušíte si život tým, že si uľahčíte hľadanie oblečenia a tak skrátite čas na ranné obliekanie sa do práce alebo školy.
 • Vytriedite oblečenie, ktoré je “out”, je poškodené, znečistené alebo vám nesedí.
 • Maximalizujte priestor v šatníku.
 • Natrafíte na kúsky, na ktoré ste dávno zabudli.
 • Máte možnosť vytvoriť si udržateľný kapsulový šatník.
 • Pripravíte si oblečenie na nadchádzajúcu sezónu.
 • Zefektívnite svoj štýl.
 • Môžete si zarobiť trochu peňazí predajom vecí, ktoré už nenosíte alebo nepotrebujete.
Copyright Image by Pexels

15 tipov na organizovaný šatník

Na internete nájdete nekonečné množstvo rád a odporúčaní, ako dosiahnuť v skrini poriadok. V reálnom živote si to však vyžaduje trochu plánovania a prípravy, aby ste vyprázdnili, upratali a preorganizovali skriňu tak, aby po dokončení prác bola funkčnejšia.

Spôsob, akým si usporiadate šatník, sa bude mierne líšiť v závislosti od veľkosti vášho šatníka, od počtu členov rodiny, ktorí šatník využívajú, aj od druhu života, ktorý vediete.

 1. Vyprázdnite svoj šatník

Aby ste mohli urobiť poriadok, musíte najprv urobiť neporiadok. Možno to znie ako trochu pritiahnuté za vlasy, no dobrá organizácia šatníka začína tým, že všetko zo skrine vyberiete von.

Ak v šatníku skladujete iné veci, ktoré s módou veľmi nesúvisia, napr. športové potreby, cestovný kufor a pod., presuňte ich do inej miestnosti. Takto sa dokážete oveľa viac sústrediť na svoje oblečenie, obuv a doplnky, ktoré tvoria gro vášho šatníka.

Takéto vypratanie skrine vám pomôže získať jasnú predstavu o priestore. Pomôže vám to tiež efektívnejšie sa rozhodnúť, čo by ste si mali nechať, darovať alebo predať.

 1. Vyčistite svoj šatník

Potrebujete jasný, čistý priestor na plánovanie a vizualizáciu toho, ako preorganizujete svoj šatník. Preto vaším druhým krokom by mala byť údržba šatníkovej skrine.

Najprv oprášte police a vešiakové tyče. Umyte ich mydlovou vodou a utrite do sucha. Urobte tak aj so stenami skrine. Ak máte samostatný šatník, utrite aj stenu, ak je natretá umývateľnou farbou. Vašu pozornosť si zaslúžia aj sokle, koľajnicový systém, podlahové lišty a pod. Nezabudnite na dózy, koše a ďalšie nádoby, ktoré používate na triedenie oblečenia.

Potom spustite vysávač alebo pozametajte a utrite podlahu. Priestor skrine by nemal byť príliš špinavý, takže tento krok nebude vyžadovať veľa úsilia.

 1. Zvážte dostupný priestor

Je samozrejmé, že poznáte svoj šatník. Predsa doň nazriete aj niekoľkokrát denne. Celkom iný je však pohľad na prázdny priestor. Takto presne vidíte, čo máte k dispozícii.

Máte voľne stojacu skriňu alebo vstavanú skriňu na mieru? Ak máte pre svoje oblečenie vyhradenú samostatnú miestnosť, získavate niekoľko výhod navyše. Okrem toho, že máte viac priestoru pre svoje oblečenie, môžete sa pohrať aj s osvetlením miestnosti, či dokonca s vykurovaním.

Ak sa v šatníku aj prezliekate, určite oceníte príjemné teplo, najmä počas chladných rán. Zvážte preto, či je pre vás vhodné vykurovanie radiátorom alebo skôr podlahové kúrenie. Nad touto otázkou sa oplatí porozmýšľať ešte pred tým, ako sa pustíte do reorganizácie šatníka, aby ste úpravu spôsobu vykurovania mohli vykonať v dostatočnom predstihu.

Kto okrem vás skriňu využíva? V tejto fáze by ste mali pouvažovať aj nad tým, ako šatník efektívne rozdeliť na časť pre vás a časť pre partnera, prípadne aj na oblečenie vašich detí.

 1. Ponechať si? Darovať? Vyhodiť?

Vrhnite sa na tú kopu oblečenia. Pred tým však, ako ho začnete tlačiť späť do šatníka, pretrieďte ho. Určite medzi šatami nájdete kúsky, ktoré už nenosíte, nepasujú vám, sú opotrebované. Tento krok je mimoriadne dôležitý, aby ste svoj šatník prevzdušnili a možno vytvorili priestor na nové trendy kúsky.

Vytvorte si štyri kôpky:

 • veci, ktoré si plánujete ponechať,
 • veci, na ktorých by ste predajom mohli zarobiť nejaké to euro,
 • veci, ktoré môžete presunúť inému členovi rodiny, prípadne ich darovať,
 • veci, ktoré poputujú priamo do odpadkového koša.
 1. Štyri systémy usporiadania šatníka

Pristupujeme k samotnej organizácii šatníka. Existuje niekoľko systémov usporiadania oblečenia, my si povieme o štyroch najpoužívanejších.

Copyright Image by Freepik

Usporiadajte si šatník podľa príležitosti

Spôsob, akým budete postupovať pri tejto metóde, bude závisieť od oblečenia, ktoré vlastníte, ale vo všeobecnosti by ste ho mohli rozdeliť podľa:

 • Práca: Ak sa v práci podriaďujete určitému dress codu, k takémuto oblečeniu by ste mali mať ľahký prístup. Umiestnite ho do prístupnej časti vášho šatníka. Vďaka tomu bude ranná príprava oveľa jednoduchšia.

Tip: Viete, ako si vytvoriť efektívny biznis šatník?

 • Voľný čas: Tieto veci budete pravdepodobne nosiť takmer tak často ako pracovné oblečenie. Oblečenie na voľný čas si uložte vedľa pracovných šiat alebo v inej ľahko dostupnej časti šatníka.

 • Cvičenie: Ak máte oblečenie, obuv a doplnky na cvičenie, zaveste ich oddelene od ostatných vecí. Potom bude jednoduché sa obliecť a ísť do posilňovne alebo začať cvičiť.

 • Formálne: Možno nenosíte formálne oblečenie tak často ako zvyšok vášho šatníka, ale stále potrebuje miesto vo vašom šatníku. Väčšina formálnych šiat musí visieť, preto je potrebné vyhradiť im miesto.

Usporiadajte si šatník podľa sezóny

Roztrieďte si oblečenie a doplnky podľa ročných období, v ktorých ich budete nosiť. Oblečenie na aktuálnu sezónu zaveste na dostupné miesto. Potom môžete jednotlivé kusy otáčať podľa toho, ako sa menia ročné obdobia, aby ste mali položky, ktoré momentálne potrebujete, dostupné. Potom sú tu celoročné kúsky. Tie by mali mať vlastnú sekciu, aby ste ich mali na očiach.

Usporiadajte skriňu podľa štýlu alebo strihu

Spôsob zoskupenia oblečenia podľa štýlu alebo strihu bude závisieť od toho, čo vlastníte. Všeobecne môžete triediť svoje oblečenie nasledovne:

 • Košele, blúzky, saká a svetre s dlhými rukávmi.
 • Košele, blúzky a topy s krátkym rukávom a tielka.
 • Šaty a sukne.
 • Nohavice podobného štýlu, napríklad džínsy, športové nohavice, pracovné nohavice a pod.
 • Šortky a krátke nohavice a pod.

Usporiadajte skriňu podľa farieb

Usporiadanie šatníka podľa farieb je uspokojivý spôsob, ako zavesiť oblečenie. Jednoducho zoskupte svoje oblečenie do farebných kategórií. Potom ich môžete zavesiť v dúhovom poradí alebo podľa toho, aké farby nosíte najčastejšie. V rámci farebných kategórií môžete organizovať aj podľa typu. Napríklad v jednej farebnej sekcii prejdite od krátkych rukávov k dlhým rukávom a pod.

Copyright Image by Freepik
 1. Kapsulový šatník

Vytvorenie kapsulového šatníka môže byť skvelým spôsobom, ako zjednodušiť a zorganizovať šatník a urobiť ho efektívnejším. Vyžaduje si to trochu plánovania, výsledkom však môže byť príjemný šatník, ktorý skutočne odráža váš osobný štýl a preferencie.

Viete, čo je kapsulový šatník? Kapsulový šatník pozostáva z obmedzeného počtu kusov oblečenia, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Často ide o klasické kúsky, ktoré nevychádzajú z módy a sú primárne v neutrálnych farbách. Kapsulová šatníková skriňa vám umožňuje vytvárať rôzne outfitové kombinácie s malým množstvom oblečenia.

 1. Podľa frekvencie používania

Pri organizácii šatníkovej skrine sa mnohí dopúšťajú základnej chyby: oblečenie ukladajú do prednej polovice police, aby mali k nemu jednoduchý prístup. Zvyšná časť police ostáva často nevyužitá.

A práve tá je ideálna na šaty, ktoré používate zriedka, príp. tam môžete uložiť mimosezónne oblečenie. Veci, ktoré nosíte iba raz za čas na výnimočné príležitosti alebo napríklad lyžiarske oblečenie posuňte na najvyššie police.

 1. Na policu, na ramienka, do zásuvky

Zavesené alebo zložené? S týmto rozhodovaním vám môžu pomôcť materiál a hmotnosť oblečenia.

Jemné materiály náchylné na pokrčenie, ako sú ľan, hodváb, čipka, šifón alebo satén, by mali byť zavesené. Pružnejšie kusy, ktoré by sa mohli zdeformovať, ak by boli zavesené príliš dlho, by sa mali zložiť. Aj ťažšie kusy, vrátane úpletu, by ste mali starostlivo uložiť na policu alebo do zásuvky.

Na ramienko

Zaveste akékoľvek topy alebo blúzky. Ak tieto veci zložíte, môžu sa ľahko pokrčiť. Navyše, ak nejaký top založíte hŕbou ďalších vecí alebo zastrčíte do zadnej časti police, môžete zabudnúť, že ho vlastníte a nebudete ho tak často nosiť. Namiesto toho zaveste košele, blúzky a topy na vešiakovú tyč na pevné plastové alebo drevené ramienka.

Na vešiakovú tyč patria aj ľahké dámske šaty. Usporiadajte ich podľa farby, dĺžky alebo štýlu. Vaše šaty tak zostanú nepokrčené a dajú sa ľahko nájsť. Ťažké šaty by však mali byť úhľadne zložené a uložené na polici, aby nedošlo k deformovaniu strihu.

Na vešiakovú tyč zaveste nohavice a sukne z krčivej látky. Na elegantné nohavice, biznis nohavice a sukne môžete použiť ramienka s klipmi, ktoré držia oblečenie za vrchný pevný lem.

Do police

Zložte a naskladajte na seba ťažké svetre. Na policu môžete uložiť aj rifle. Džínsy sú vyrobené z pevného materiálu, ktorý sa len tak nepokrčí.

Do zásuvky

Drobné oblečenie skladujte v zásuvkách. Spodnú bielizeň, podprsenky a ponožky je možné oddeliť v tej istej zásuvke pomocou rozdeľovačov. Podprsenky naskladajte do seba a uložte do radu za sebou, zatiaľ čo spodnú bielizeň a ponožky môžete zrolovať.

 1. Praktické úložné systémy

Zlepšite úložné možnosti svojho šatníka začlenením rôznych organizérov na oblečenie. Prispôsobiteľné skrinkové systémy, špeciálne regály a vešiaky na šaty, úložné boxy a koše, deliace priečky políc, organizéry zásuviek a závesné vrecká s priehradkami, to všetko môže pomôcť optimalizovať skladovanie oblečenia.

 1. Maximalizujte svoj priestor

Keď zvažujete, ako usporiadať šatník, jednoduchým, ale účinným vylepšením akéhokoľvek šatníka je umiestniť komodu pod vaše závesené oblečenie. Rozšírite si tak možnosti úložného priestoru. Komoda navyše nevyžaduje zložitú inštaláciu, ako iné skriňové systémy, jednoducho ju umiestnite tam, kde ho chcete, a naplňte oblečením a príslušenstvom.

Niektoré skrine, najmä tie voľne stojacie, majú pevne definované výšky políc. Aj tie však viete naplno využiť, ak do nich umiestnite plátenné skriňové organizéry.

Počuli ste už o modulárnej skrini? Tvoria ju samostatné jednotky, ktoré viete naskladať na seba podľa potreby. Ľahko si tak vytvoríte skriňu vysokú až po strop, alebo naopak nízku na celú šírku steny. Výhodou je, že ďalšie diely môžete dokladať postupne, ak spozorujete, že vám objem súčasnej skrine nestačí.

A nakoniec, ak pracujete so super malým priestorom, investujte do samostatne stojaceho stojana na šaty.

 1. Ako uložiť doplnky a príslušenstvo

Keď už máte oblečenie usporiadané, je čas prejsť na doplnky, ktoré by ste mali skladovať oddelene od oblečenia, pretože plnia rôzne funkcie.

 • Kabelky: Jedným z najlepších spôsobov na uloženie kabeliek je vystaviť ich podobne, ako by ste ich videli v maloobchode. Týmto spôsobom môžete chrániť tvar svojej kabelky a vychutnať si pohľad na svoju zbierku. Pre menšie listové kabelky alebo peňaženky investujte do plastových boxov, ktoré vybavíte rozdeľovačmi.

 • Opasky: Odolajte nutkaniu opasky zavesiť. Opasky majú tendenciu deformovať sa v zvislej polohe. Pre čistý a vizuálny vzhľad ich zrolujte a umiestnite do zásuvky alebo košíka na príslušenstvo.

 • Kravaty: Zrolujte kravaty a umiestnite ich do zásuvky. Takto ľahko nájdete tú, ktorú potrebujete pre danú udalosť.

 • Šperky: Ak ste vášnivým nositeľom šperkov, zvážte vytvorenie miesta v skrini, kde budú ľahko viditeľné. Použite napríklad háčiky na stenu alebo na dvere skrine. Chúlostivejšie kúsky uložte do zásobníkov na ukladanie šperkov, ktoré môžete potom vložiť do zásuvky.
 1. Vymeňte krídlové dvere za posuvné

Obmedzujú dvere vašej skrine vašu schopnosť orientovať sa v šatníku? Možno je vaša skriňa taká malá, že sa vám oblečenie hromadí pri dverách a vešiaky sa zasekávajú. Dvere od skrine často zasahujú do miestnosti, ovplyvňujú tak pohyb v priestore, navyše vám znemožňujú umiestnenie ďalšieho šatníkového systému alebo komody do miestnosti?

Jednoduchým riešením je vymeniť krídlové dvere za posuvné dvere, ktoré pomôžu ušetriť miesto.

Lodičky Laura Biagiotti
 1. Nezabudnite na topánky

Najprv si prejdite všetky topánky a roztrieďte ich na tie, ktoré nosíte pravidelne a na obuv na špeciálne príležitosti. Aby ste ušetrili miesto a uľahčili hľadanie požadovaného páru, zoraďte ich tiež podľa ročných období.

Ak ukladáte topánky do šatníka, máte niekoľko možností v závislosti od priestoru. Viacúrovňové stojany a skrinky na topánky možno stohovať, aby sa využil vertikálny priestor pod zaveseným oblečením.

Môžete ich tiež umiestniť na police alebo do škatúľ na topánky. Organizéry na topánky, ktoré sa vešajú na dvere, sú zas dobrým spôsobom, ako uvoľniť vašu podlahu a police, zároveň budú topánky ľahko prístupné.

Miesto v šatníku ušetríte uložením sezónnej obuvi a čižiem do organizéra, ktorý šupnete pod posteľ. Tieto kontajnery sú vyrobené tak, aby sa dali ľahko vysunúť spod postele a môžu byť z látky alebo plastu.

 1. Zapojte do systému aj ostatných členov rodiny

Ak ste si dali tú námahu, aby ste vymysleli systém usporiadania šatníka, ktorý – zdá sa, že – funguje, bola by škoda, keby skriňu za pár dní váš partner či deti prevrátili hore nohami. Nevyhnutným krokom pri organizácii skrine je zapojenie do nového systému všetkých, ktorí majú v skrini svoje oblečenie.

Vysvetlite im, ako usporiadanie funguje, no nečakajte, že si to vaši blízki osvoja na prvýkrát. Buďte im nápomocní a prvé pokusy ukladania oblečenia do skrine absolvujte s nimi.

 1. Udržujte poriadok

Organizácia šatníka si vyžaduje nemalé investície z hľadiska času a úsilia. Preto raz, keď máte túto “tortúru” za sebou, snažte sa v skrini udržiavať poriadok za každých okolností.

Čím dôslednejšie budete pracovať na priebežnej údržbe šatníka, tým menej úsilia si to bude vyžadovať. Rýchla inšpekcia a úprava raz za mesiac a reorganizácia dvakrát do roka by ho mali udržať v špičkovom stave.

Pre lepší pocit z vášho novo usporiadaného šatníka zaveste doň vôňu do šatníka. Lesné ovocie, pomaranč, škorica, bavlna či levanduľa, nájdite si vôňu podľa svojich preferencií, pomôže vám ľahšie sa naštartovať do nového dňa.

Na záver

Ak máte pocit, že váš preplnený a neusporiadaný šatník na vás padá zakaždým, keď otvoríte dvere, zrejme je najvyšší čas začať pracovať na jeho reorganizácii. Usporiadaný šatník vám môže ušetriť čas, znížiť stres a pomôže vám cítiť sa sebavedomejšie pri výbere oblečenia na každodenné aktivity.

Využite efektívne úložné riešenia, ako sú vešiaky, police a zásuvky, aby ste optimalizovali dostupný priestor. Zvážte usporiadanie odevov podľa príležitostí, sezóny, strihu a štýlu alebo podľa farieb.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou.