Eko koža

Topánky z EKO kože: Prečo sa do nich oplatí investovať

Hľadanie vhodných materiálov, do ktorých by sme sa mohli zahaliť, sprevádza ľudstvo už od samých počiatkov. Spočiatku bol hlavný materiál zvieracia koža. Postupne sme sa však zdokonalili v hľadaní nových zdrojov a dnes máme k dispozícii celú paletu materiálov, ktoré majú oveľa lepšie vlastnosti. Medzi najobľúbenejšie materiály patrí eko koža.

Samozrejme, pravá koža je pokladaná za jeden z najlepších materiálov, jej dopad na životné prostredie je však obrovský. Zodpovednosť ku našej planéte si uvedomujeme aj my a preto v našom sortimente nájdete len kvalitné produkty z eko kože. Tento materiál sa ukázal ako skvelé spojenie kvality a zároveň ohľaduplnosti ku nášmu životnému prostrediu. 

Dopad použitia kože: Prečo predstavuje problém?

Dnes stále viac hovoríme o tom, ako naša každodenná aktivita vplýva na životné prostredie. Stále viac si uvedomujeme, ako dokážeme zdevastovať prírodu. Spracovanie a využitie kože je väčšinou spojené s potravinárskym priemyslom. Koža vzniká ako vedľajší produkt a je ďalej využitá napríklad na výrobu topánok či iných kožených výrobkov. Bravčová a hovädzia koža pochádza zo zvierat, ktoré sú chované na rozsiahlych pozemkoch. Veľmi často je na tieto účely využívaná orná pôda, ktorá by mohla vyprodukovať oveľa viac rastlinnej stravy. Druhou stranou mince je tiež fakt, že pri chove dobytka vznikajú látky, ktoré pôdu trvalo poškodzujú a nie je možné ju použiť na pestovanie ešte dlhý čas. Zohľadniť musíme i produkciu skleníkových plynov a postupné odlesňovanie, ktoré je rovnako s chovom v podstatnej miere spojené. 

Mnoho ľudí, dokonca aj tí, ktorí milujú zvieratá, nosia kožené topánky a tašky s vedomím, že sú to vedľajšie produkty pri porážke mäsa. Ich argument teda znie: “Veď je to vlastne forma recyklácie odpadu.” Ale je koža skutočne vždy iba vedľajším produktom? Nie! Výroba kože je stále častejšie jediným dôvodom, prečo sa zabíjajú milióny zvierat.

Zdroj z článku: Koža – Vedľajší produkt alebo krutosť?

Problémom je i samotné spracovanie kože. Pri celom procese je použitá celá rada chemických substancií, ktorých úlohou je zo surovej kože vytvoriť produkt vhodný na použitie v móde. Toxické zlúčeniny, ktoré nie je možné degradovať, sú zodpovedné za ďalšie poškodzovanie nášho životného prostredia. Produkcia pravej kože má obrovský environmentálny dopad, a tak hľadáme stále nové alternatívy, ktoré by ju mohli nahradiť. Veľmi úspešné je použitie eko kože.

Syntetická koža: Materiál budúcnosti

Eko koža je vyrobená zo zmesi syntetických polyuretánových vlákien a zachováva si tie najlepšie vlastnosti, ktorými sa môže pýšiť. Pohodlnosť, jemnosť, precízne spracovanie a celá škála rôznych farebných odtieňov, ktoré je možné využiť pri tvorbe kvalitnej a krásnej obuvi, rozhodne nie sú na zahodenie. Na začiatku patrila eko koža medzi outsiderov. Dnes je situácia iná. Vďaka stále novým pracovným postupom vzniká eko koža, ktorá je priedušná a je vhodná i pre alergikov. Začala sa používať nielen v oblasti obuvi, ale prenikla i do domácnosti a nahradila tradičnú kožu na sedačkách či kreslách.

TIP: Štýlové tenisky Laura Biagotti vyrobené z eko kože a patria ku obľúbeným kúskom v našom eshope.

Prečo uprednostniť eko kožu?

Materiál z eko kože nám dokáže ponúknuť mnoho zaujímavých vlastností. V predchádzajúcich riadkoch sme spomínali jej vynikajúcu priedušnosť a možnosť použiť ju i v prípade alergikov. Pravdou je, že eko koža je tiež oveľa odolnejšia ako klasická koža. Medzi jej hlavné výhody patrí zvýšená odolnosť voči oderom, pevnosť, krásne farebné prevedenie a nižšia cena.

Starostlivosť o topánky z eko kože

Topánky z eko kože si vyžadujú starostlivosť rovnako ako topánky z pravej kože. V tomto smere sa spoľahnite na produkty priamo určení na starostlivosť o eko kožu. Bežné nečistoty v podobe prachu odstránite jemnou navlhčenou handričkou, pri odolnejších fľakoch je potrebné spoľahnúť sa na čistiace prostriedky. Jemné čistiace prostriedky dokážu udržať topánky z eko kože krásne po dlhý čas. V žiadnom prípade neskúšajte experimentovať s čistiacimi prostriedkami, ktoré nie sú certifikované ani nemiešajte chemikálie podľa návodov na internetových stránkach. Topánky môžete týmto spôsobom nenávratne zničiť.

Topánky z eko kože sú skvelou voľbou, pretože vydržia krásne po dlhý čas. Sú pohodlné, poskytujú komfortnú chôdzu a sú dostatočne priedušné. V prípade topánok sa nemusíte obávať častého výskytu škrabancov a oderov ako v prípade bežnej prírodnej kože. Eko koža Vás prekvapí svojou odolnosťou a spracovaním.

Na záver vám ešte vysvetlíme, prečo pri našich topánkach nájdete pojem technický materiál a nie eko koža.  Slovo “eko koža” sa na Slovensku zaužívalo a vyjadrujeme ním syntetický materiál. Svetoví výrobcovia však tento materiál špeciálne vyrábajú a upravujú práve na účel, pre ktorý je určený – napríklad pri obuvi musí byť odolnejší ako pri kabelke. Odborne ho nazývajú “technický materiál”. Tento pojem signalizuje záruku kvality.