Talianska móda

Talianska móda: Prečo ju milujeme?

Pri vyslovení slovného spojenia talianska móda, sa nám v mysli okamžite vynorí nadčasová elegancia v spojení s modernými prvkami a záruka kvality. Talianska móda je synonymom luxusu a krásy po celom svete. Formovala sa počas dlhých storočí a prinášala do módneho priemyslu po celom svete stále nové a zaujímavé podnety. Jedným z najvýraznejších kúskov, ktoré móda z Talianska priniesla svetu, sú jednoznačne talianske topánky. Hovorí sa, že ste nikdy nemali pohodlné topánky, ak ste nevyskúšali práve tie vyrobené v Taliansku. Poďme si na taliansku módu posvietiť! 

Ako vznikala talianska móda?

Módny priemysel v Taliansku sa formoval už od neuveriteľného 11. storočia. Mestá, ako sú Benátky, Miláno, Florencia, Rím či Neapol, predstavovali stelesnenie elegancie pre celú Európu. V baštách talianskej módy sa vyrábali nádherné látky, ktoré slúžili na vytvárania nových štýlových modelov šiat distribuovaných na všetky kráľovské dvory Európy. Talianske topánky boli v stredovekej Európe rovnako vyhľadávané a talianski klenotníci neustále prichádzali s novými ozdobami a šperkami. 

Postupne sa móda a módny priemysel menili, vždy si však zachovával svoje popredné postavenie v Európe. Mnohé zvučné módne značky pochádzajú práve z Talianska. Medzi najznámejšie patria Prada, Valentino, Gucci, Fendi, Versace i ikonická Laura Biagiotti. Talianske módne domy sú jednoducho vychýrené. Môžeme si klásť otázku, prečo je to tak? Vlastnia snáď Taliani tajný recept na nadčasové i moderné modely? Sú talianske topánky opradené kúzlom, ktoré z nich robí nádherné a zároveň mimoriadne pohodlné a nositeľné? 

Pravdepodobne áno. Ak sa zblízka pozrieme na taliansky módny priemysel, objavíme, že Taliani boli vždy majstrami v opracovaní luxusných materiálov. Pod ich rukami sa rodili precízne spracované modely. Po druhej svetovej vojne Taliansko definitívne potvrdilo svoju rolu svetového módneho lídra, a tak je tomu až do dnešných čias. 

https://www.instagram.com/p/B8ynRUKHA2P/

Prečo milujeme taliansku módu? 

Je iná. Jedinečná. Nadčasová a predsa so zakomponovaním moderných prvkov. Nebojí sa experimentovať a dokáže dokonale zvýrazniť silné stránky svojho nositeľa. U žien sa nebojí podčiarknuť ženskosť, u pánov zvýrazní mužné rysy. Koncept „Made in Italy“ stelesňuje spojenie remeselných zručností a kvalitných materiálov. Pod rukami talianskych tvorcov vznikajú prepracované modely, ktoré nemajú konkurenciu nielen v Európe, ale na celom svete. Talianske topánky i ďalšie modely ťažia z toho, že predstavujú spojenie vedomostí, kvality a premysleného prepracovania. Staré zahraničné príslovie veľmi jasne hovorí: 

Hovor ako Angličan.

Bozkávaj ako Francúz.

Šoféruj ako Nemec.

Obliekaj sa ako Talian.

Možno môžeme Talianom prisúdiť šiesty zmysel pre módu a eleganciu. Pravdou je, že taliansky módny priemysel je jedným z najdôležitejších z hľadiska generovania príjmu, počtu zamestnaných ľudí i registrovaných spoločností. Okrem finančnej hodnoty predstavuje módny priemysel krajiny spojenie najlepších návrhárov, remeselníkov a dizajnérov, ktorí dokážu prichádzať so stále novými víziami. Už od čias renesancie Taliani zhromažďovali a vytvárali krásne diela a táto vlastnosť im stále ostala.

Laura Biagiotti – nádherné kúsky a ikonické topánky

Medzi jednu z najznámejších značiek, ktorá sa preslávila nadčasovými strihmi a kašmírom, patrí Laura Biagiotti. Prvými kúskami dnes svetoznámej značky bolo oblečenie vytvorené z kašmíru. Zakladateľka značky, po ktorej je značka do dnešnej doby pomenovaná, verila, že nadčasové kúsky s jednoduchými líniami a univerzálnymi strihmi, dokážu byť stále trendy. Vďaka svojim modelom, v ktorých často dominoval ako hlavný materiál kašmír, si vyslúžila pomenovanie kráľovná kašmíru. 

https://www.instagram.com/p/B3jxMbgHdfL/

Doménou značky Laura Biagiotti sú nádherné talianske topánky. Dnešné modely spoločnosti vynikajú neviazanosťou, nespútanou silou a eleganciou. Talianske topánky od značky Laura Biagiotti nepoznajú módne obmedzenia a riadia sa vlastnými pravidlami. Sú rozhodne kúskom, ktorý vo vašom šatníku prachom nezapadne. 

Prečo som ostala verná talianskej móde?

Neviem, niektoré veci sa ťažko vysvetlujú, lebo sú pocitové a tie sa nás držia najdlhšie 🙂 Do Talianska som prvý krát prišla, ako mladé dievča, keď sme si na Slovensku veci ešte len šili a topánky chodili kupovať na trhy v Poľsku. Zrazu neexistovalo len oblečenie z nemeckého katalógu Quele alebo látky z Prioru.

Ako prvé som si pri mojich cestách do Talianska začala kupovať topánky.
Prestala som mať problém s výberom a kvalitou. Do ktorejkoľvek predajne s obuvou som vošla, vždy som odchádzala s topánkami. A oblečenie? K tomu mám tiež historku. Keď som už v Taliansku ostala žiť, moja prvá oficiálna práca bola v malom krajčírskom štúdiu, ktorý šil pre Armaniho. Už len držať v ruke štítok Armani a môcť ho všiť do oblečenia bola pre mňa veľká vec. Mala som 25 a vtedy som začala aj viac vnímať svet módy.


Taliani mali vždy blízko k umeniu a tak ja vnímam aj ich módu a zžila som sa s ňou. Vyhovuje mi jej ležernosť, nadčasovosť, kvalita materiálov, strihy, sloboda… Pohodlie je nadovšetko. Taliansko je pre mňa stále srdcovou záležitosťou 🙂 Preto, keď som sa vrátila na Slovensko, rozhodla som sa s Talianmi aj naďalej spolupracovať. Našla som sa v ich videní sveta a stal sa mojou súčasťou.


Raz sme boli s kamoškou na víkend v Paríži a vo výklade jedného malého butiku som zbadala krásnu blúzku. Vošla som dnu, odskúšala si ju a kúpila s pocitom, že si nesiem domov francúzsky kúsok. Doma ma však čakalo prekvapenie, keď som si na štítku prečítala Made in Italy.