Nájsť kvalitné a krásne topánky je naozaj výhrou. Dnes sa na trhu pohybuje množstvo značiek, ktoré ponúkajú nekvalitnú obuv, ktorá veľmi rýchlo stratí svoju krásu a funkčnosť, ale navyše dokáže z každého kroku urobiť nepríjemné utrpenie. Investícia do kvalitných topánok je preto správnym krokom a keď už svoj dokonalý a vysnívaný kúsok objavíme, chceme, aby vydržal čo najdlhšie. Ako predĺžiť životnosť topánok s osvedčenými radami a tipmi? Prezradíme Vám tie najlepšie.
1. Starostlivosť topánky z vonkajšej strany
Samozrejme, zaujíma nás, aby vrch topánok vždy žiaril čistotou a pôsobil, akoby sme svoj pár práve vytiahli nový z krabice. Rôzne škrabance a odreniny nám to celkom nepríjemne komplikujú. Rovnako i odolné nečistoty, ktoré sa na topánky jednoducho dostanú používaním. Bojujeme márny boj? Možno nie.
Na bežné nečistoty a prach nie je potrebné hneď volať na pomoc odolné chemické prípravky. Či už vlastníte topánky z eko kože alebo z tkaniny využite jemnú bavlnenú handričku namočenú vo vode. Vďaka tomu odstránite prvé bežné nečistoty z akéhokoľvek povrchu. Čo však v prípade odolnejších nečistôt? Na bavlnenú handričku naneste malé množstvo detergentu alebo iného čistiaceho prostriedku. Detergent je prostriedok, ktorého molekuly sú špeciálne uspôsobené tak, aby dokázali vytiahnuť z materiálov i odolnú mastnotu.
Nerobte však základnú chybu a nesiahnite po akomkoľvek čistiacom prostriedku. Iný prostriedok je vhodný na čistenie farebnej kože, iný na čistenie tkanín. Mimoriadne obľúbené sú momentálne čistiace peny, ktoré vynikajú jednoduchým a efektívnym použitím.
Nenechajte sa zlákať návodmi z internetu, ktoré sľubujú vytvorenie lacného čističa z prísad bežne dostupných v domácnosti. Nepatria medzi možnosti, ako predĺžiť životnosť topánok. Vo väčšine prípadov takýto čistič napácha oveľa viac škody a dokáže povrch topánok nenávratne zničiť.
2. Starostlivosť o vnútro topánok
Tiež bojujete s pachmi, ktoré sa z topánok nesú najmä po dlhom dni, kedy ich máte na sebe? Zápach je spôsobený množením baktérií v topánkach. Nie je len nepríjemným javom, ktorý baktérie spôsobujú. Baktérie a plesne sa môžu stať pôvodcami ochorení nechtov i kože na nohách. S pravidelnou starostlivosťou Vám pomôže antibakteriálny sprej na nohy, ktorý je momentálne dostupný v mnohých prevedeniach. Jednoduchá aplikácia a účinné zloženie zaručia, že baktérie vo vašich topánkach nebudú mať šancu. Sprej je rozumné aplikovať po každom nosení topánok.
Na pravidelné použitie však môžete ísť i biologickou cestou. Do topánok môžete vložiť vždy na noc bavlnené vrecúška so sušenou levanduľou. Levanduľa pôsobí antibakteriálne a vyznačuje sa i príjemnou a prenikavou vôňou, ktorá dokonale neutralizuje pachy. Najlepším rozhodnutím je kombinovať túto metódu s pravidelným používaním dezinfekčných sprejov.
3. Starostlivosť o topánky počas skladovania
Ak však naozaj chcete predĺžiť životnosť svojich topánok, nemôžete sa zamerať len na dezinfekciu a pravidelné čistenie. Drvivá väčšina ľudí robí základnú chybu v skladovaní topánok. Nevzhľadne naukladané páry, ktoré sa navzájom ničia sú nočnou morou. Ideálnym krokom je, ak vždy topánky ukladáte vyčistené a vydezinfikované do samostatnej krabice na suché miesto, ak ich počas dlhšieho času neplánujete nosiť. Vždy si ponechajte originálnu krabicu z topánok, vrecúško, prípadne aj papierové vložky, ktoré zaručia, že si topánky udržia svoj pôvodný tvar. Topánky vždy odkladajte vysušené.
Nezabudnite topánky pravidelne ošetrovať impregnačným prípravkom, ktorý ich ochráni počas daždivého počasia. Malá rada na záver – impregnáciu alebo iné ošetrenie nikdy nepoužívajte na nevyčistené topánky. Škvrny na topánkach sa po použití tohto prostriedku nedajú jednoducho odstrániť a pravdepodobne sa ich už nikdy nezbavíte.