Typy chodidla

Ako si vybrať obuv podľa typu chodidla

Viete, ako si vybrať obuv podľa typu chodidla? S 26 kosťami, podporovanými svalmi a väzmi, sú naše chodidlá zložitým majstrovským dielom. Vzhľadom na pomer medzi palcom a ostatnými prstami je všeobecne známych päť typov chodidiel. Grécky, Egyptský, Rímsky, Germánsky a Keltský . Tieto názvy sú odvodené od podobnosti s tvarom plachiet lodí, ktoré sa používali v staroveku.

Grécke chodidlo

je považované za najkrajšie a esteticky harmonické natoľko, že si zaslúži prívlastok „noha Venuše“. Vyznačuje sa úzkym a skoseným chodidlom a tvarom prstov, ktoré opisujú klenbu, tvar strechy. Palec je viditeľne kratší ako druhý prst, ako na chodidle od bohyne krásy v slávnom Botticelliho diele. Štvrtý a piaty prst na nohe sú naopak o niečo kratšie a stupňovité.

Väčšina topánok na talianskom trhu sa vyrába na základe gréckej nohy ako referencie, takže z ortopedického hľadiska môžu šťastlivci s touto nohou nosiť takmer akýkoľvek model obuvi bez zvláštnych obmedzení. Pozor však na správny výber veľkosti, tú určuje práve najdlhší prst.

Sandále Laura Biagiotti
Sandále Laura Biagiotti

Egyptské chodidlo

je najrozšírejšíma vyznačuje sa tým, že palec je najdlhší a dĺžka ostatných postupne klesá.

Tí, ktorí majú egyptské chodidlá, by si mali vyberať obuv, ktorá zabezpečí správny priestor pre palec na nohe a zabráni jeho stláčaniu a sťahovaniu v neprirodzených a nesprávnych polohách. Preto by ste sa mali vyhýbať špicatým topánkam, ktoré nútia palec ohýbať smerom k druhému prstu. Zvyšok chodidla by sa nemal v topánke nadmerne pohybovať.

Orientujte sa na modely s mäkkým zvrškom, s pohodlnou špičkou, ktoré však pevne držia chodidlo okolo päty, aby ste sa vyhli riziku nepríjemného odierania.

Tenisky Laura Biagiotti
Tenisky Laura Biagiotti

Rímske chodidlo,

nazývané tiež štvorcová noha, má prednú časť širšiu a zavalitejšiu ako egyptská a grécka noha. Prvý, druhý a tretí prst sú takmer rovnako dlhé, zatiaľ čo štvrtý a piaty prst bývajú kratšie. Tento typ chodidla je zriedkavý, ale ich majitelia môžu byť šťastní, pretože tlak na chodidlo sa rozkladá rovnomerne.

Ľudia s rímskymi nohami by sa mali vyhýbať špičatým topánkam a obzvlášť úzkej a škrtiacej obuvi. Ak topánka pevne sedí, v skutočnosti prsty zostanú uzamknuté v palci ohnutím „ako kladivo“, metatarzály sa prekrývajú a podporuje sa rozvoj hallux valgus, deformácie prvého prsta, ktorá spôsobuje nepríjemné a nevzhľadné vystupovanie smerom k vonkajšok .

Rímske chodidlo neznesie topánky s podpätkami vyššími ako 5 centimetrov, ktoré posúvajú prednú časť chodidla dopredu, zmenšujú palcom priestor a spôsobujú poranenia a otlaky spôsobené odieraním zvršku o kožu.

Ak máte rímske chodidlo, vyberte si topánky so širokou podrážkou vyrobené z mäkkých materiálov, ktoré sa prispôsobia tvaru chodidla bez toho, aby spôsobovali zranenia

Tenisky Laura Biagiotti
Tenisky Laura Biagiotti

Germánske chodidlo

je typ chodidla, keď prvý prst je najväčší a ostatné sú rovnakej dĺžky. Podobne ako rímsky typ, predná časť chodidla je o niečo širšia a noha má obdĺžnikový tvar.

Keďže je tento typ nohy vybavený určitou pravidelnosťou, nemá z hľadiska obuvi žiadne špeciálne potreby. Ako vždy je nevyhnutné uprednostňovať topánky, v ktorých sa cítime pohodlne a ktoré vám umožňujú pohybovať sa úplne slobodne. Vyhnite sa špicatým lodičkám a volte skôr širšiu obuv.

Espadrilky Laura Biagiotti
Espadrilky Laura Biagiotti

Keltské chodidlo

je najnepravideľnejšie tvarovaný typ chodidla zo všetkých!! V skutočnosti, rovnako ako v gréckom, najdlhší prst je nepochybne druhý, zatiaľ čo palec na nohe a tretí prst majú rovnakú dĺžku. Štvrtý a piaty prst na nohe sú kratšie. Keďže dĺžka keltských prstov je taká nerovnomerná, opäť je vhodné voliť topánky s mäkkou špičkou. Na príležitosti alebo v lete je lepšie staviť všetko na elegantné topánky s otvorenou špičkou, ktoré neutláčajú prsty. V ankete, ktorú som spravila na našich sociálnych sieťach tento typ chodidla nemal nik z odpovedajúcich dám.

Pre zaujímavosť, percentuálne to u nás vyšlo takto:
Egyptské chodidlo - 56%
Grécke chodidlo - 30%
Rímske chodidlo - 11%
Germánske chodidlo - 3%
Keltské chodidlo - nik

Dúfam, že vám článok pomohol a bude pre vás ľahšie vybrať si obuv podľa typu chodidla, ktorý máte