Ako sa obliecť na svadbu

Ako sa obliecť na svadbu, od nevesty po hostí + tipy na svadobný outfit v lete, jeseni alebo zime.

Svadobný deň je pre každú nevestu a ženícha jedným z najdôležitejších a najpamätnejších dní v ich živote. Pri prípravách na tento výnimočný deň sa často kladie dôraz na výber perfektného miesta, výzdoby a menu. No rovnako dôležitý je aj výber správneho oblečenia pre novomanželov, družičky, svedkov a hostí.

Pri prípravách na tento výnimočný deň sa často kladie dôraz na výber perfektného miesta, výzdoby a menu. No rovnako dôležitý je aj výber správneho oblečenia pre novomanželov, družičky, svedkov a hostí.

Šaty na svadbu v lete

Pre tých, ktorí plánujú letnú svadbu, je dôležité mať na pamäti pár tipov a odporúčaní ohľadom výberu svadobnej róby. Nasledujúce rady by vám mali pomôcť vyzerať na svadbe ako z rozprávky, a to aj napriek horúcim letným teplotám.

Dámske spoločenské sandále Laura Biagiottina svadbu
Spoločenské sandále Laura Biagiotti

Nevesta v lete

Ako vyzerajú dokonalé letné svadobné šaty? Jednoduchý strih s nežnými detailmi, luxusná látka, ktorá je ľahká a priedušná, s jemným zdobením pomocou čipky. V horúcom lete sú namiesto tradičných dlhých rukávov vhodné aj anjelské rukávy, špagetové ramienka či krátke volánové rukávy.

Z materiálov sa veľkej obľube tešia hodváb, šifón, tyl alebo organza. Pomôžu vám vydržať celý deň bez pocitu nepohodlia spôsobeného horúcim počasím.

Nevesty, ktoré by rady svoj letný vzhľad niečím oživili, môžu vkĺznuť do šiat s jednoduchou siluetou so srdiečkovým výstrihom alebo odhaleným chrbtom. Rozparky po stehná zas prepožičiavajú romantickým letným šatám zmyselnosť a priestor pre pohyb a hravosť.

Letné svadby sú obľúbené aj pre dlhé noci, ktoré umožňujú svadobnú zábavu do skorého rána. Zvážte preto krátke svadobné šaty, ktoré môžu vyzerať rovnako elegantne a sú ideálne pre letné počasie. Ak predsa túžite po dlhej svadobnej róbe, krátke šaty majte v zálohe. Prezlečte sa do nich po polnoci a pridajte sa k baviacim sa svadobčanom.

Rozhodnite sa pre otvorené topánky. Pri výbere obuvi by ste mali zvážiť sandále alebo lodičky. Tieto vám poskytnú dostatočnú priedušnosť, a súčasne zvýraznia vašu výšku.

Takmer každá nevesta sa vo svojich predstavách vidí s dlhým závojom. Dlhý závoj môže byť ťažký, najmä, ak si zvolíte nesprávny materiál. Zato ľahký závoj z priesvitnej látky na sebe ani nepocítite. Navyše vášmu svadobnému vzhľadu dodá romantický nádych.

Ďalším elegantným doplnkom môže byť klobúk, ktorý ochráni vašu tvár pred slnkom, a zároveň pridá vášmu vzhľadu zábavný a jedinečný prvok. Vyzbrojte sa proti slnečným lúčom čipkovaným dáždnikom, ktorý môže neskôr poslúžiť aj ako zábavná rekvizita pre fotografie.

Ako spoločníka počas horúceho letného dňa si vieme predstaviť aj decentný vejár. Toto môže byť tiež skvelý nápad na darček pre družičky, či zúčastnené dámy.

Pri mejkape sa držte pravidla: menej je viac. Letné teploty môžu spôsobiť potenie, a to sa môže podpísať na vašej vizáži. Snažte sa preto o minimalizmus. Rovnako je to aj s účesom. Vlny v rozpustených vlasoch, romantické vrkoče alebo francúzske drdoly sú ideálnym riešením pre letnú svadbu. Pridajte kvetinovú korunu, trblietavú čelenku alebo si do vlasov zapleťte nejaké kvety či stuhy.

Nevesta a ženich, ako sa obliecť v lete
Copyright Image by Freepik

Ženích v lete

Teplejšie počasie a slnečná obloha si vyžadujú aj určité vylepšenia tradičného odevu pre ženícha.

Čierna a námornícka modrá sú klasika, pokiaľ ide o svadobné obleky, ale keďže tmavšie farby udržujú teplo, do teplého počasia sú lepšou voľbou svadobné obleky vo svetlejších odtieňoch, ako sú svetlosivá, svetlomodrá, béžová a krémová. Podobne ako pre nevestu, aj pre ženícha je dôležité vyberať si oblek z ľahkých a priedušných materiálov. Ľan, hodváb
alebo bavlna sú skvelými možnosťami.

Ak je pripravovaná svadba niečo medzi formálnou a neformálnou udalosťou, oblek môžete vymeniť za farebný alebo vzorkovaný blejzer, ktorý skombinujete s jednofarebnými nohavicami z ľahkej látky.

Letné svadby sú ideálnou príležitosťou pre ženíchov, aby využili ľahkú bielu košeľu, ktorá im zároveň umožní obliecť sa na svadbu štýlovo. Košeľa by mala byť z prírodných priedušných materiálov, aby sa vyhli pocitu nepohodlia spôsobeného horúcim počasím. Ak si vyberú slim-fit strih, dosiahnu dokonalý moderný vzhľad.

Aj svadobný look pre ženícha uzatvárajú doplnky. Leto si ľudia podvedome spájajú s farbami a práve na ne môže ženích upozorniť sofistikovanými doplnkami. Kravata alebo motýlik v jasnej farbe, vreckovka do náprsného vrecka na saku, čerstvé kvety na klop saka, farebné vesty alebo funky ponožky.

Ak je svadba na pláži alebo v prírode, môže ženích zvážiť nosenie otvorenej obuvi, ako sú sandále. Avšak, ak je svadba formálnejšia, je najlepšie sa držať klasických topánok. Menej formálna svadba dáva priestor pre originálny prvok z tradičného kroja alebo retro kúsok z 30–40. rokov.

Letné šaty na svadbu pre družičku

Aj družičky majú svoje postavenie na svadbe a ich oblečenie by malo ladiť s celkovou tematikou a farbou svadby.

Čím teplejšie počasie, tým pohodlnejšie sa družičky budú cítiť v ľahkých a priedušných šatách. Našťastie, šaty pre družičky sa dodávajú v množstve rôznych látok, môžu vyzerať sviežo a elegantne zároveň. Od luxusného šifónu a vzdušného tylu až po mäkké krepové alebo slipové šaty, určite nebude problém nájsť šaty vo zvolenej farbe.

Najlepšia farebná paleta pre letné šaty pre družičky zahŕňa jemné pastely, ako je rumelková červená, broskyňa a levanduľa, ktoré môžu vytvoriť snovú a romantickú atmosféru. Odvážny vzhľad zas dosiahnete pomocou odtieňov, ako sú koralová, fuchsiová alebo slnečná žltá.

Najlepšie štýly letných šiat pre družičky sú vzdušné, vlajúce a romantické. Zachyťte sladký letný vzhľad s voľne padajúcimi sukňami, romantickými volánmi a vlniacimi sa rukávmi. Nielenže sa v takýchto šatách budú družičky cítiť maximálne pohodlne, budú tiež vyzerať úžasne, keď sa budú krútiť na tanečnom parkete.

Celý družičkovský outfit môže doplniť klobúk alebo čelenka. Voľne rozpustené alebo jednoducho zapletené vlasy môžete ozdobiť personalizovanými sponami, ktoré zdobia kamienky. Veľkým trendom sú napríklad spony s nápisom “družička”. Pre letné svadby a záhradné slávností sú ideálne aj kvetinové korunky. Kvety môžu zdobiť aj zápästie družičiek vo forme náramku.

Svedok na letnej svadbe

Svedok na svadbe zohráva dôležitú úlohu, a preto by sa mal obliecť adekvátne. Ak sa jedná o letnú svadbu, oblečenie svedkov nemusí byť až také formálne. Všetko však závisí od témy a štýlu svadby, ktoré si zvolia snúbenci.

Slávnostný vzhľad dodržíte oblekom a elegantnými šatami. Našťastie, leto vás oslobodzuje od hrubých a ťažkých materiálov. Výhodou je, že si môžete vziať oblek, ktorý neskôr vynosíte na pracovné meetingy alebo iné udalosti. Dámy by mali voliť voľné padavé šaty. Tu je však dôležité, aby počas cirkevného svadobného obradu mali zakryté ramená. Ak máte teda pripravené šaty bez rukávov, určite sa poobzerajte po vhodnom kabátiku, bolerku alebo štóle.

S farbami opatrne. Aj tu sa uprednostňujú svetlé odtiene, no treba si uvedomiť, že favoritmi na svadbe sú nevesta a ženích. Preto by ste ich výberom farby nemali zatieniť. Vyvarujte sa tiež výrazným krikľavým farbám a vzorom, vďaka ktorým by ste na sebe stiahli pozornosť. Samozrejme, niečo iné je, ak si výrazné farby alebo bláznivý outfit vyžadujú priamo snúbenci.

Obuv by mala korešpondovať s celkovým oblečením, ak je teda svadba v uvoľnenejšom štýle, môže zvážiť otvorenú obuv. V opačnom prípade je lepšie sa držať dress codu a zvoliť formálnejšie topánky.

Letné svadby sú skvelou príležitosťou pre svedka, aby sa odvážil s farebnými doplnkami. Folklórny prvok alebo drevený motýlik môžu byť skvelým doplnkom letného obleku pre svedka.

Hosť na letnej svadbe

Ak sa chystáte na svadbu ako hosť, s výberom šiat by vám mohli pomôcť kľúčové faktory, ako je miesto konania, štýl a téma svadby, dress code a pod. Letná svadba však prináša výzvu navyše. Ako sa obliecť do horúceho dňa, aby ste sa cítili pohodlne po celý čas? Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa obliecť na svadbu ako hosť

Dobrým pravidlom pri výbere oblečenia pre hosťa na letnú svadbu je, že byť príliš oblečený je vždy lepšie ako byť oblečený nedostatočne. Príliš krátke provokatívne šaty, šortky namiesto nohavíc, niekedy to môže byť krok vedľa. Aj keď letná svadba zvádza k tomu, aby ste mali na sebe čo najmenej látky, je potrebné zostať v medziach slušnosti a dodržiavať dress code.

Formálnejšia svadba si vyžaduje elegantnejšie oblečenie, zatiaľ čo na menej formálnej svadbe môžete byť v pohodlnejších šatách, alebo dokonca v letných ľanových nohaviciach a košeli. Svadby v neformálnom duchu umožňujú taktiež krátke kvetinové šaty, splývavú sukňu alebo pohodlný nohavicový kostým. Muži zabodujú v chino nohaviciach a vzorkovanej košeli.

Letné svadby sú ideálnou príležitosťou pre pastelové alebo svetlé farby. Vždy sa však vyhnite bielej, aby ste nekonkurovali neveste.

Klobúk pre ženu aj muža, náramky, náhrdelníky alebo elegantné hodinky môžu byť skvelým doplnkom k vášmu outfitu. Nezabudnite však na pravidlo, že menej je niekedy viac.

Deti na letnej svadbe

Copyright Image by Freepik

Deti na svadbe sú vždy roztomilou súčasťou celej udalosti. Ale aj oni musia byť pohodlne oblečené, aby sa mohli slobodne pohybovať a zabávať. Preto je dobré zvoliť pre nich ľahké materiály a jednoduché strihy.

Ako obliecť na letnú svadbu dievčatká:

Overte si, že slávnostné dievčenské šaty nie sú príliš dlhé, aby sa v nich dievčatko nepotkýnalo, a sú dostatočne vzdušné. Leto si vyžaduje mäkké, pohodlné a kvalitné látky, také, ktoré sa dokážu prispôsobiť a nebudú dráždiť citlivú detskú pokožku. Rovnako dôležitý je aj strih šiat. Pred nadýchanými princeznovskými šatami voľte na leto ľahké padavé
šatôčky.

Aj tu platí, že biela farba by mala byť vyhradená len pre nevestu, takže pastelová ružová, fialová alebo marhuľová môžu byť tie pravé pre malú princeznú.

Drobné doplnky, ako sú čelenky, mašle vo vlasoch alebo malé náramky, môžu byť roztomilým doplnkom k šatám. Pohodlné sandále alebo balerínky sú vhodnou voľbou pre letné svadby.

Ako obliecť na letnú svadbu chlapcov:

Krátke nohavice a košeľa alebo pohodlný oblek s krátkymi nohavicami sú pre letné svadby dobrý výber. Priedušný, ideálne prírodný materiál je v lete skoro samozrejmosťou.

Chlapci môžu byť oblečení v pastelových alebo svetlých farbách. V prípade formálnejšej svadby môžete siahnuť po tmavomodrej alebo sivej.

Malý motýlik alebo kravata dotvorí look rozkošnému malému svadobnému hosťovi. Pohodlné topánky sú nevyhnutnosťou. Pre menej formálne svadby môžu byť dobrým riešením aj elegantné sandále.

Pamätajte, deti musia byť na svadbe v prvom rade pohodlne oblečené. Dôležité je tiež, aby ich oblečenie bolo ľahko udržiavateľné, pretože deti sa často zašpinia.

Aké šaty vybrať na svadbu na jeseň alebo v zime

Copyright Image by Freepik

Hoci väčšina snúbencov si pre svoj veľký deň vyberá skôr letné mesiace, aj jesenné a zimné svadby majú svoje jedinečné čaro. Jesenná príroda so svojimi typickými zemitými odtieňmi je presiaknutá akousi mágiou. Zima je zas zárukou nádherných svadobných fotografií, kde hlavnú úlohu zohráva čarovná zasnežená krajina.

Skutočnosťou však ostáva, že chladnejšie mesiace prinášajú nepredvídateľné zmeny počasia. Ako sa teda obliecť na svadbu na jeseň a v zime?

Nevestou na jeseň alebo v zime – ako sa obliecť na svoju svadbu?

Svadba mimo letnej sezóny ponúka možnosť obliecť si nádherné nadýchané svadobné šaty, v ktorých by ste vysoké letné teploty sotva zvládli. Na jeseň aj v zime však bude počasie dostatočne chladné, preto si môžete zvoliť takmer akýkoľvek štýl a určite budete vyzerať úžasne. Prevládajú materiály ako satén, hodváb alebo brokát.

Keď hovoríme o dokonalých šatách na jesenné a zimné svadby, sú to najmä svadobné šaty s dlhým rukávom a zvýšeným golierom. Ak sa snažíte o elegantný a moderný vzhľad, puzdrové šaty môžu byť ideálnou voľbou. Puzdrové šaty spájajú modernú jednoduchosť s eleganciou, vďaka čomu sa môžete voľne a pohodlne pohybovať počas celej oslavy.

Objemné sukne a zložité detaily, ako sú kvetinové aplikácie, korálky alebo výšivky, sú priam žiadané pre romantický a dramatický vzhľad. Určite sa hodia k očarujúcej jesennej či zimnej atmosfére, rovnako ako čipkované šaty.

V chladných dňoch je dôležité ostať v teple. Svadobné šaty by mal dopĺňať šál, štóla, bolero, kabátik alebo svadobný kožúšok. Originálne sú napríklad dlhé plášte s kapucňou. Svoj vzhľad môžete zakončiť štýlovými rukavicami.

Jesenné a zimné svadby sú ideálnou príležitosťou pre bohatší a dramatickejší mejkap. Pokiaľ ide o vlasy, môžete zvážiť elegantné vyčesané účesy alebo dokonca pridať výraznejšie vlasové doplnky, môžu to byť rôzne spony a hrebienky s jesennou či zimnou ozdobou, ako sú napríklad listy, konáriky, žalude, pierka a pod.

Ak vás vždy fascinoval klobúčik alebo fascinátor, práve jesenná či zimná svadba vám ponúka možnosť splniť si sen. Môže byť vyrobený z peria, čipky a ozdobený perlami, vášmu vzhľadu dodá nádych elegancie a luxusu.

Jesenný a zimný ženích – ako sa obliecť a čo si neobliecť?

Aj pre ženícha je dôležité zvoliť správne oblečenie na svadbu v chladnejšom období. Určite sa poobzerajte po teplejšom materiáli pre oblek, ktorý poskytne dostatočnú izoláciu a pritom bude z kvalitnej látky elegantného vzhľadu.

Vlnený alebo tvídový oblek sú vynikajúcou voľbou pre neformálnu svadbu. Sú teplé, nie príliš formálne a stále predstavujú rešpekt k slávnostnej chvíli. Na formálnejšie jesenné a zimné svadby sú zas flanelové obleky ako stvorené. Sú mäkké a elegantné a určite v nich zostanete v teple.

Jesenné a zimné oblečenie je zvyčajne tmavé, aby zodpovedalo atmosfére tam vonku. To neznamená, že váš svadobný outfit musí ladiť so studenou sivou oblohou, farby môžu byť o niečo pútavejšie.

Neutrálne farby ako čierna alebo námornícka modrá sú ideálnymi voľbami, vyskúšať však môžete aj oceľovosivú, sýtozelenú alebo bordovú. Pre neformálnejšie svadobné obleky sú prijateľné aj vzory. Napríklad tenké prúžky pôsobia sviežo, moderne, a zároveň elegantne.

Nezabudnite na teplý kabát, najmä ak na vás číhajú mínusové teploty. Najideálnejší je vlnený kabát, ktorý vás udrží v teple. Kabát by mal siahať pod sako z obleku. Farba kabátu by nemala celkom korešpondovať s oblekom, mala by byť o odtieň tmavšia alebo svetlejšia. Praktické doplnky, ako sú rukavice alebo šál, môžu byť nielen užitočné v chladnom počasí, ale môžu tiež pridať na elegancii vzhľadu.

Pri výbere obuvi by malo byť zohľadnené počasie. V prípade chladného a mokrého počasia je dobré zvoliť topánky, ktoré sú vodoodolné a poskytnú dostatočnú izoláciu.


Pozrite si tipy pre mužov, ako sa obliecť na svadbu s vkusom gentlemana

Šaty pre družičky na svadbu v chladnom počasí

Ako na svadbu, šaty pre družičky
Copyright Image by Freepik

Jesenné a zimné svadby predstavujú jedinečnú príležitosť pre družičky, aby sa obliekli do teplých a elegantných šiat. Letné pastelové tóny sú nahradené hlbšími, bohatšími odtieňmi a ľahké letné materiály sú nahradené teplými, luxusnými textíliami.

Aj keď sa najväčšia časť svadobného dňa bude odohrávať v interiéri, môže tam by stále dosť chladno. Nehovoriac o tom, že družičky čaká fotenie s mladomanželmi, často v exteriéri, a ďalšie družičkovské povinnosti. Preto sú ideálne šaty s dlhými rukávmi.

Výnimočnosť chvíle môžete zvýrazniť metalickými látkami alebo trblietavými flitrami. Obľúbené sú aj šaty s jemným rukávom a s vysokým golierom.

Oblečenie pre družičky na jesennú alebo zimnú svadbu nemusia byť výhradne šaty. Parádu urobí aj elegantný nohavicový overal s dlhými kimonovými rukávmi, širokými nohavicami a opaskom v páse.

Aby jedinečnosť tej slávnostnej udalosti vynikla čo najviac, zvoľte tmavšie farby na šaty pre družičky. Môže to byť tmavozelená, lesná zelená, tmavá vínová alebo námornícka modrá. Kombinácia týchto sýtych farieb a ťažkých látok s bohatou textúrou vám pomôže dosiahnuť luxusný vzhľad, ktorý podčiarkne jesennú a zimnú atmosféru. Šaty možno doplniť bolerkom, štólou alebo kabátikom.

Môžete zvážiť ozdobné náhrdelníky alebo dramatické náušnice, ktoré pridajú outfitu šmrnc. Ako doplnok pre družičky si vieme predstaviť aj čelenky, spony či ozdobné pásy do vlasov. Koniec roka vám dáva taktiež príležitosť zaujať kyticami pre družičky, ktoré môžu obsahovať jesenné či zimné prvky, ako sú sušené kvety, šišky, bobule a vetvičky.

Svedok na svadbe v zime

Ako svadobný svedok neuniknete pozornosti ostatných svadobných hostí, ktorí z vás nespustia oči. Preto by ste sa mali dokonale obliecť, a to podľa predstáv nevesty aj ženícha. Jesenný a zimný čas prináša chladnejšie teploty a príležitosť pre svedka, aby sa obliekol do teplejších a luxusnejších materiálov.

Jesenný oblek by mal byť elegantný, a zároveň praktický. Dôležitá je harmónia medzi svedkom a ženíchom. Zlaďte svoj outfit s outfitom ženícha. Zvoľte podobnú farbu, materiál a doplnky, avšak s mierou. Aj tu platí, že by ste ženícha nemali zatieniť.

Môžete sa rozhodnúť pre oblek z kvalitného teplejšieho materiálu. Prípadne zvážte doplnenie outfitu o vestu, ktorá môže pridať na štýle, a zároveň poskytnúť extra vrstvu tepla.

Experimentujte s tmavšími a bohatšími odtieňmi. Zvoľte farby ako hlboká modrá, tmavosivá alebo hnedá. Pokiaľ ide o kravatu alebo motýlik, môžete sa rozhodnúť pre tmavšie farby alebo vzory, ktoré sú viac v súlade s jesennou atmosférou.

Dámy, ktoré majú tú česť svedčiť na svadobnom obrade, zvýraznia dôstojnosť chvíle elegantnými šatami v tmavých farbách. Obľúbená je tmavozelená, bordová, fialová alebo tmavomodrá. Na nožičky teplé čižmičky a na ramená teplý kožúšok alebo kabátik.

Svadobný hosť

Myšlienka na svadbu v období, keď hrozia nízke teploty, studený vietor a mráz, môže byť stresujúca. Výber oblečenia na takúto svadbu môže byť prekvapivo zábavnou záležitosťou, môžete experimentovať s novým a vzrušujúcim vzhľadom večerného oblečenia.

Ak sa chystáte na formálnu svadbu, začnite s luxusnými textúrami. Aby ste vyzerali šik a zostali v teple, zamatové šaty sú ideálnym kúskom. Luxusnejší nádych získate vďaka saténu. Vďaka svojmu lesklému, svetlo odrážajúcemu povrchu nepotrebuje satén nič viac, aby vyzeral slávnostne.

Na menej formálnu svadbu sú vhodné aj koktailové šaty alebo dámsky nohavicový kostým. Pridajte trblietavé doplnky (šperky, kabelku, topánky), aby ste na prvý pohľad nevyzerali, akoby ste sa vychystali do práce.

Nájdite si čas aj na výber vhodného vrchného odevu. Zaodejte sa do vlneného kabáta, alebo sa zababušte do mäkkého kožucha. Pribaľte si štólu alebo šál, ktorý si budete môcť prehodiť cez ramená vo svadobnej sále.

Pre mužov znamená jesenná aj zimná svadba príležitosť opäť oprášiť svoj oblek. Typické zimné svadobné oblečenie pre mužov zahŕňa aj formálnu košeľu a kravatu.

Pre sofistikovaný, no zároveň pohodlný vzhľad si vyberte bielu bavlnenú košeľu, bordové nohavice a čierne zamatové sako. Doplňte ho jasným šálom pre extra zimný pocit. Vhodné sú aj tvídové a flanelové obleky a saká.

Svadobní rodičia

Svadobná mama a otec sú dôležitou súčasťou svadby a ich outfit by mal byť elegantný a vhodný pre príležitosť.

Svadobná mama by mala zvoliť elegantné šaty alebo kostým, ktorý je v súlade s farbou a štýlom svadby. Jej outfit by mal byť výraznejší, ale nemal by konkurovať outfitu nevesty.

Svadobný otec by mal zvoliť elegantný oblek alebo smoking, ktorý je v súlade s dress code svadby. Jeho kravata alebo motýlik by mal ladiť s oblečením svadobnej mamy.

Deti na svadbe v chladnom počasí

Rozhodnúť sa, čo by mali mať deti na sebe, môže byť trochu náročné, najmä v chladnejšom počasí. Zimné svadby však otvárajú oveľa viac príležitostí ako letná svadba, pokiaľ ide o farby, dizajn a doplnky, takže vaša slečna sa skutočne môže cítiť ako princezná. Vyhráva tmavomodrá, tmavočervená, strieborná alebo zlatá. Nič však nepokazíte, ak vyberiete
svetlejší odtieň.

Vyberte oblečenie z teplých materiálov, ako je flanel, vlna alebo plyš. Tieto materiály sú nielen teplé, ale aj pohodlné, čo je dôležité pre deti, ktoré budú na svadbe pravdepodobne aktívne.

Nebojte sa pridať trochu elegancie prostredníctvom doplnkov, ako sú motýliky alebo kravaty pre chlapcov a roztomilé čelenky pre dievčatá.

Vrstvenie je kľúčom k udržaniu tepla. Pelerínka pre malú slečnu alebo mäkký sveter pre malého elegána. V zime sa počíta aj s teplým kabátom, čiapkou, šálom a rukavicami.

Ak máte malé deti, je vždy dobré mať náhradné oblečenie. V prípade nehody alebo ušpinenia od nápoja či jedla budete mať čisté oblečenie, ktoré môžete rýchlo vymeniť.


Mohlo by sa hodiť: Aby ste mali zo svadby príjemné spomienky aj vo forme krásnych
fotografií, použite polarizačný filter, ktorý vyčarí verné farby, výrazný kontrast alebo odraz na vodnej hladine

Čo si na svadbu určite neobliecť

ako sa obliecť a obuť na svadbu
Copyright by on Freepik


Ako svadobný hosť budete súčasťou jedného z najdôležitejších dní v živote mladého páru, preto by ste mali poznať niekoľko zásadných vecí, aby ste pri výbere oblečenia nešliapli vedľa. Nasledujúce tipy by vám mali pomôcť vyhnúť sa fashion faux-pas na svadbe.

Biela farba

Biela je tradične vyhradená pre nevestu, a preto by ste sa mali vyhnúť bielym šatám a bielemu obleku. Toto pravidlo platí aj pre odtiene ako krémová alebo slonová kosť.

Extravagancia

Svadba je o neveste a ženíchovi, preto zabudnite na prehnané zdobenie, ktoré by mohlo odviesť pozornosť od “hlavných hrdinov”. To zahŕňa extravagantné šperky a doplnky, príliš odvážne a trblietavé oblečenie, neprimeraný mejkap a účes.

Príliš odhaľujúce oblečenie

Svadba je výnimočná udalosť, preto by ste k nej mali pristupovať s rešpektom. Príliš odhaľujúce oblečenie preto nie je na mieste. Oblečenie s hlbokým výstrihom, príliš krátke šaty alebo oblečenie, ktoré je príliš tesné, môže byť ako päsť na oko.

Príliš ležérne oblečenie

Svadba je formálna udalosť a vy by ste sa mali obliecť primerane. Vyhnite sa noseniu oblečenia, ktoré je príliš ležérne, ako sú napríklad džínsy, tričká alebo šortky.

Príliš tmavé farby

Aj keď čierna môže byť elegantná a sofistikovaná voľba pre svadobné oblečenie, v niektorých kultúrach je čierna spojená so smútkom a môže byť považovaná za neprimeranú na svadbu.

Nové topánky

Svadba nie je čas na skúšanie nových topánok. Či už ste hosť, družička alebo svedok, budete tráviť veľa času na nohách, takže je dôležité, aby vaše topánky boli pohodlné.

Čo si na svadbu určite vziať

Oblečenie podľa dress code

Ako sme už spomenuli, je dôležité rešpektovať dress code svadby. Ak je dress code pre svadbu určený, určite sa riaďte pravidlami. Okrem toho, že nebudete vyčnievať z davu, vám to uľahčí výber oblečenia.

Pohodlné topánky

Možno máte nové trblietavé lodičky alebo sandále na vysokom podpätku. Toto však nie je tá správna voľba pre svadobnú oslavu. Nezabudnite, že budete tráviť veľa času na nohách – či už pri tanci alebo pri socializácii s ostatnými hosťami. Preto si určite vezmite pohodlné topánky.

Čistá vreckovka

Svadba je emóciami nabitá udalosť a nikdy neviete, kedy budete potrebovať vreckovku – či už pre seba alebo pre niekoho iného.

Malá kabelka alebo taška

Na drobnosti, ako sú telefón, kľúče, peňaženka, mejkap a pod., si určite vezmite malú, elegantnú kabelku alebo tašku, ktorá sa hodí k vášmu outfitu.

Záložné pančuchové nohavice

Ak nosíte pančuchy, je dobré mať náhradný pár vo svojej taške. Pančuchy sú ľahko poškoditeľné a posledná vec, ktorú chcete, je prechádzať sa po svadbe s dierou na pančuchách.

Kontaktné informácie

Uistite sa, že máte so sebou kontaktné údaje na nevestu, ženícha alebo inú kompetentnú osobu. Ak sa niečo pokazí alebo sa stratíte, budete vedieť, koho kontaktovať.

Úsmev a pozitívnu energiu

Nezabudnite si vziať úsmev a pozitívnu energiu. Svadba je veselá a radostná udalosť, takže sa snažte prispieť k dobrej atmosfére.


Náš tip: Aby bol váš úsmev (nielen) na svadbe krásne žiarivý, nezabudnite absolvovať pravidelne dentálnu hygienu.

Typy svadieb

Svadby môžu byť rôzne a každá svadba je jedinečná. Niektorí ľudia sa rozhodnú pre tradičnú svadbu, zatiaľ čo iní uprednostňujú modernú alebo rustikálnu svadbu. Nižšie sú niektoré typy svadieb a návrhy outfitov, ktoré by hostia mohli zvážiť pre každý typ svadby:

Tradičná svadba

Tieto svadby sú často formálne a hostia by mali nosiť formálne oblečenie. Pre pánov to znamená oblek alebo smoking, dámy by mali vkĺznuť do elegantných šiat alebo kostýmu.

Moderná svadba

Moderné svadby sú menej formálne a hostia majú viac slobody pri výbere oblečenia. Páni môžu nosiť oblek alebo nohavice a košeľu bez kravaty, dámy môžu nosiť šaty alebo kombináciu nohavíc a blúzky.

Rustikálna svadba

Miestom konania rustikálnych svadieb je často vidiek, preto by si hostia mali zvoliť oblečenie, ktoré zapadne do prírodného prostredia. Vhodný je oblek v zemitých farbách, pre dámy šaty v pastelových tónoch. Folklórna svadba

Na týchto svadbách sa často očakáva, že hostia budú nosiť tradičné alebo folklórne oblečenie. Ak si dokážete zohnať tradičný kroj, dress code splníte do bodky. Ak takú možnosť nemáte, doplňte svoj svadobný outfit o prvky a doplnky s folklórnym nádychom.

Outdoorová svadba

Tieto svadby sa konajú priamo v prírode, môže to byť na pláži, v parku, na záhrade alebo v lese. Obliecť by ste sa mali podľa miesta konania. Svadby pod šírym nebom sú najviac tolerantné voči tomu, čo si oblečiete. Môže to byť dokonca ležérne či športové oblečenie. Závisí to od toho, v akom duchu túto udalosť pojali samotní snúbenci.

Ako sa pripraviť na svadbu

Príprava na svadbu zahŕňa mnoho oblastí, od fyzickej prípravy cez plánovanie a nacenenie
svadby, organizovanie až po duševnú prípravu.

Ako sa pripraviť na svadbu
Copyright Image by on Freepik

Fotenie

Profesionálne svadobné fotenie je jednou z najdôležitejších súčastí prípravy na svadbu. Oslovte profesionálneho fotografa, ktorý dokáže zachytiť všetky dôležité okamihy vášho veľkého dňa. Pred svadbou môžete s fotografom absolvovať skúšobné fotenie, aby ste sa v deň “D” cítili pred kamerou sebavedomejšie. Tiež vám to pomôže získať predstavu o tom, ako fotograf pracuje a aký je výsledok jeho práce.

Úprava zovňajšku

Svadobný deň je deň, keď budete chcieť vyzerať najlepšie. To môže zahŕňať všetko od návštevy kaderníka, kozmetičky, manikérky a podobne. Ak plánujete zmeniť svoj vzhľad, napríklad farbu vlasov alebo strih, urobte to niekoľko týždňov pred svadbou, aby ste mali dostatok času na prípadné úpravy.

Tanečná príprava

Prvý tanec je jedným z vrcholov svadobnej recepcie. Ak nie ste skúsení tanečníci, môžete sa rozhodnúť pre tanečné hodiny. To vám nielen pomôže pripraviť sa na prvý tanec, ale je to aj skvelá príležitosť ako stráviť nejaký čas spolu, mimo toho predsvadobného chaosu.

Duševná príprava

Svadba môže byť stresujúca udalosť a je dôležité si nájsť čas na relaxáciu a duševnú pohodu. To môže zahŕňať meditáciu, jogu, prechádzky v prírode alebo konzultácie s psychológom.

Chudnutie

Ak plánujete schudnúť pred svadbou, je dôležité začať s diétou a cvičením v dostatočnom predstihu. Konzultujte svoje plány a prípadný výber spaľovačov tuku so špecialistom na výživu alebo osobným trénerom, aby ste sa uistili, že to robíte zdravo a bezpečne. Nezabudnite, že je dôležité cítiť sa dobre, nielen dobre vyzerať.

Príprava na medové týždne

Nezabudnite sa pripraviť aj na medové týždne. To zahŕňa všetko od rezervácie leteniek a ubytovania, cez balenie až po zabezpečenie všetkých potrebných cestovných dokladov a poistenia.

Správne načasovanie

Pamätajte, že dôležité je aj správne načasovanie. Niektoré veci, ako je napríklad rezervácia fotografa alebo miesta konania svadby, je potrebné naplánovať niekoľko mesiacov dopredu, zatiaľ čo iné, ako napríklad úprava vlasov a nechtov, je lepšie nechať na poslednú chvíľu.

Vhodný svadobný dar

Svadobný dar je dôležitá súčasť svadobnej oslavy a môže byť niekedy ťažké rozhodnúť sa, čo darovať. Niektorí novomanželia vytvárajú svadobné zoznamy, ktoré hostia môžu použiť
ako vodítko pri výbere daru. Ak však takýto zoznam neexistuje, nasledujúce tipy by vám mohli pomôcť:

  1. Peniaze

Peniaze sú často najobľúbenejším a najpraktickejším svadobným darom. Párom umožňujú kúpiť si presne to, čo potrebujú alebo z nich pokryjú časť nákladov spojených so svadobnou cestou, kúpou domu alebo inými veľkými výdavkami

2. Darčekové karty

Ak neviete, koľko peňazí darovať alebo ak sa vám zdá, že peniažky sú príliš neosobným darom, môžete sa rozhodnúť pre darčekové karty. Tieto môžu byť z obchodov, v ktorých novomanželia radi nakupujú, alebo z e-shopov, kde si môžu kúpiť potrebné veci do domácnosti.

3. Praktický alebo hodnotný dar

Ďalšou možnosťou je darovať domáce potreby, ako sú kuchynské riady, posteľná bielizeň alebo hodnotnejšie umelecké dielo, ako napríklad obraz. Uistite sa však, že darujete niečo, čo bude kopírovať životný štýl novomanželov.

4. Zážitky

Namiesto fyzického daru môžete darovať zážitky. To môže byť vstupenka na koncert, voucher na víkendový pobyt, lekcie varenia alebo degustáciu vína.

5. Personalizované dary

Personalizované dary, ako sú uteráky s monogramom, výšivky s menami alebo dátumom svadby, alebo vlastnoručne vyrobené predmety, môžu byť roztomilým a osobným spôsobom, ako ukázať svoju lásku a podporu novomanželom.

Pri výbere svadobného daru je dôležité myslieť na to, čo by novomanželov skutočne potešilo alebo čo by im pomohlo. Dar by mal byť prejavom vašej lásky a podpory.

Na záver

Svadobný deň je jedným z najdôležitejších a najpamätnejších dní v živote každého páru. Aby vo všetkých zúčastnených zanechal tie najlepšie spomienky, vyžaduje si podrobné plánovanie a prípravu. Jednou z najvýznamnejších výziev je výber správneho oblečenia. Bez ohľadu na to, či ste nevesta, ženích, družička, svedok, hosť alebo vyberáte oblečenie
pre svoje deti, dúfame, že naše tipy a odporúčania vám pomôžu pri výbere dokonalého svadobného outfitu.

Pamätajte, že najdôležitejšie je, aby ste sa cítili pohodlne a sebaisto vo svojom oblečení. Svadba je oslavou lásky a radosti, takže nech je vaše oblečenie odrazom vašej osobnosti a šťastia, ktoré cítite. Bez ohľadu na to, aký štýl si vyberiete. Nech už sa rozhodnete pre klasický, moderný alebo netradičný štýl, dôležité je, aby ste sa cítili spokojní sami so sebou. Iba tak si tento výnimočný deň dokážete užiť naplno.

Radka Žiaková, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO