Ako ochrániť topánky pred chladom

Ako ochrániť topánky pred chladom?

Počas jesenného obdobia už začíname myslieť na zimu. Samozrejme, ako prvé sa nám vynoria v mysli huňaté svetre a obľúbené kabáty. Prvok, ktorý v našom šatníku potrebuje najväčšiu prípravu, sú však naše zimné topánky. Či už patríte medzi fanúšikov vysokých čižiem na opätku, alebo je Váš vkus odlišný, pripravili sme si pre vás 3 užitočné tipy, ktoré vám pomôžu spoľahlivo ochrániť vaše topánky pred dotieravým chladom. S čím bojujeme počas zimného obdobia? Okrem chladu je hlavným nepriateľom krásnych topánok sneh, dážď i posypová soľ, ktorá dokáže na topánkach napáchať nemalé škody. Ako ochrániť topánky pred chladom? S pomocou niekoľkých šikovných pomocníkov sa misia za zdravie topánok stane jednoduchou.

1. Investujte do správnych impregnačných produktov

Počas zimného obdobia je kľúčovým krokom správna impregnácia. Impregnácia pomáha topánky ochrániť pred dažďom a vaše nohy udrží spoľahlivo v suchu. V tomto prípade máte na výber hneď dve cesty, ktorými sa môžete vydať. Tou prvou je kúpa kvalitného impregnačného prípravku, ktorý použijete v pohodlí svojho domova. Musíte si však nechať záležať na tom, aby bol prípravok na topánky nanesený rovnomerne a nevynechali ste žiadne miesto. 

Druhou možnosťou je nechať si topánky naimpregnovať priamo v predajni. Niektoré predajne s obuvou ponúkajú možnosť využiť komoru, v ktorej sú topánky naimpregnované impregnačným sprejom. Tento spôsob zaručí, že bude produkt nanesený rovnomerne. Na impregnáciu kožených čižiem a zimných topánok sa častejšie ako sprej používa vosk alebo špeciálny krém. Tieto prípravky sa však nikdy nepokúšajte aplikovať na topánky, ktoré sú vyrobené z iných materiálov ako kože, pretože produkty môžu na nich zanechať nevzhľadné škvrny. 

2. Pravidelné čistenie počas zimy 

Počas zimného obdobia by ste nemali brať na ľahkú váhu ani pravidelné čistenie. Odporúčame vám vyčistiť svoje zimné topánky po každom použití. Mnoho ľudí túto povinnosť zanedbáva, pretože na druhý deň topánky vytiahnu opäť a opäť skončia v rovnakom stave. Je však potrebné uvedomiť si, že soľ, ktorá slúži na zimnú údržbu chodníkov, môže na topánkach napáchať naozaj významné škody v podobe neprehliadnuteľných škvŕn. Na topánkach vám môžu ostať celé mapy, ktorých sa už tak ľahko nezbavíte. Impregnácia samozrejme poskytuje do určitej miery ochranu, vždy je však dobré poistiť sa jemným vyčistením topánok navlhčenou handričkou po každom nosení. Nemusíte na to používať žiadny špeciálny prípravok, jemná tkanina je na odstránenie hrubých nečistôt úplne postačujúca. 

Prečítajte si taktiež: 3 tipy ako predĺžiť životnosť topánok

3. Dezinfekcia vnútra topánok 

Svoje zimné topánky musíte chrániť zvonku i zvnútra. Teplé prostredie topánok, hrubá stielka a pravidelné nosenie predstavujú ideálne faktory pre rozvoj a následný rast baktérií. Tie sú potom zodpovedné za nepríjemné pachy, ktoré sa šíria z topánok. Ak sa už pach v topánkach rozvinie, je naozaj veľký problém ho odstrániť. Preto vám odporúčame rovnako ako v prípade prechádzajúceho bodu, pravidelne topánky po každom nosení dezinfikovať. Na tento účel vám skvelo poslúži dezinfekčný sprej. Tieto prípravky sú dostupné v celej palete vôní, ktoré môžete objaviť. Dezinfekcia je účinným spôsobom, ako ochrániť topánky pred chladom a pachom. 

Prečo dopriať zimným topánkam pravidelnú starostlivosť? 

Ak ste už do zimných topánok investovali, pravdepodobne chcete, aby vydržali dlhý čas krásne a nepoškodené. Pravidelná starostlivosť v podstatnej miere predlžuje životnosť topánok a pomáha vám ich udržať dlho krásne. Pri starostlivosti o topánky (a najmä v prípade ich pravidelného čistenia) sa spoliehajte len na produkty, ktoré sú priamo určené na topánky. I používanie neoverených prípravkov či kuchynských ingrediencií, môže na topánkach napáchať škody, ktorých sa už nezbavíte.